Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Ochotnicza Straż Pożarna w Moszczenicy Advertisement
OSP Moszczenica - jesteśmy w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym!
Strona główna arrow Historia
26.03.2019.
 
 
Menu główne
Strona główna
Zarząd OSP
Komunikaty Zarządu
Statut
Historia
Sztandar
Samochody
Ukochali mundur
Rejestr odznaczonych
Szkolenia
Galeria
Galeria
Filmy
Prasa
MDP
Napisz do nas
Księga Gości
Redakcja
Kontakt
- - - - - - - - - -
Archiwum artykułów
Członkowie
Czynni
Honorowi
MDP
Najczęściej czytane:
Usługi:
Nasze zdjęcia:
Pokaz slajdów
Poleć nas!


Nasze ankiety:
Jak oceniasz działalność OSP Moszczenica?
 
Czy znasz przepisy ochrony przeciwpożarowej?
 
Gościmy
Statystyka
Odwiedzających: 370562
UWAGA!
Historia OSP w Moszczenicy Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 0
Redaktor: Przemysław Wszołek   
29.11.1999.

 

Dzień 28.02.1926 jest dniem, w którym ksiądz Feliks Podgórniak wraz z ówczesnym kierownikiem szkoły Stanisławem Pająkiem założyli Ochotniczą Straż Pożarną w Moszczenicy. W niezwykle szybkim tempie udało się zorganizować 23 druhów, zaś ludność zakupiła sikawkę. Była ona nie duża, dwukołowa ze skrzynią wodną. Starania strażaków ochotników zaowocowały otrzymaniem przez jednostkę dwóch odcinków węża. Był to dar PZU.
Podziały w roku 1928 na obozy prawicy i lewicy nieco skomplikowały losy OSP. Gmina za wszelką cenę chciała podporządkować sobie jednostkę, rezultatem czego było wystosowanie pisma do Związku, w wyniku którego przybył instruktor Związku z Krakowa - Franciszek Woliński. Wybrany został nowy zarząd w skład którego weszli członkowie Gminnej Rady. Nie miał on jednak wystarczającej siły przebicia, dlatego też strażacy się mu nie podporządkowali. Efektem tego było znaczne osłabienie działalności jednostki i pozostało zaledwie kilku druhów.
14.02.1937 kiedy to instruktorem powiatowym był Gardziewicz przeprowadzono reorganizacje. Wybrany został nowy zarząd, który od pierwszych chwil prężnie zabrał się do pracy, a jednostka liczyła 35 druhów.
Okres wojenny nie pozwolił utrwalić na kartach kroniki jakichkolwiek informacji o działalności OSP w Moszczenicy. W tym czasie swoją działalność rozpoczął druh Franciszek Kiełtoń. Jego ogromne zaangażowanie i praca jaką włożył w rozwój jednostki pozwoliły wybudować remizę, która oddana została do użytku w 1962 roku. Korzystano jeszcze wówczas z wozu konnego, na którym znajdował się sprzęt przeciwpożarowy. Przydział sprzętu znajdował się w gestii Państwowej Straży Pożarnej. Jednostki były finansowane przez Gminy oraz z własnych środków.
Prężne działania Zarządu owocowały przybywaniem coraz to lepszego sprzętu. W latach 60 - tych otrzymano pierwszy samochód. Komendant Kiełtoń bardzo zdyscyplinował jednostkę, jednakże po jego odejściu i zmianie Zarządu, działalność  OSP nieco osłabła, co nie oznacza jednak, że zaprzestano działalności . Wręcz przeciwnie - druhowie w każdej chwili gotowi byli nieść pomoc i uczestniczyć w akcjach ratowniczych. Problem dotyczył organizacji wewnętrznej.
   Dnia 5 lipca 1999 roku sporządzona została umowa kupna - sprzedaży samochodu pożarniczego "Tatra 111k" pomiędzy Ochotniczą Strażą Pożarną w Niskowej a Ochotniczą Strażą Pożarną w Moszczenicy. W wyniku przeprowadzonych negocjacji samochód został zakupiony za kwotę 53000 zł. Spłatę rozłożono na 3 raty. Zakup sfinansowano poprzez ofiarność ludności, dotację z PZU oraz Stowarzyszenia im. św Floriana oraz oszczędności OSP Moszczenica. Poświęcenie samochodu odbyło się 14 maja 2000 roku.

28 września 2000 roku nasza parafia przeżywała peregrynację obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Jednostka OSP Moszczenica brała czynny udział w tych uroczystościach. Przez cały czas pobytu cudownego obrazu druhowie poprzez swoją służbę i ofiarność dawali przykład poświęcenia pracy dla innych i Pana Boga.

 19 marca 2001 roku po wcześniejszych ogłoszeniach w gazetach sprzedano samochód pożarniczy Star 25 A. "Dziadek", jak nazywali go druhowie powędrował aż do Szczecina, gdzie miał zostać reklamą wód mineralnych.

Lipiec 2001 to uroczystość 75-cio lecia OSP Moszczenica. Zbiegło się to z wręczeniem sztandaru, którego fundatorem była ludność. Sztandar został poświęcony 22 lipca przy uroczystości odpustowej ku czci Matki Bożej Szkaplerznej przez ówczesnego proboszcza księdza Czesława Muszyńskiego.

 W kwietniu 2002 roku w miejsce Stara A - 25 został zakupiony samochód Żuk A - 075 B. Jak się jednak okazało, konieczne było kilka prac remontowych by samochód mógł dzielnie służyć strażakom. Po kilku tygodniach był już gotowy do akcji.
 
 
 
 
 
 
Rok 2006 to obchody 80-cio-lecia. Na fotoreportaż z tej uroczystości zapraszamy do fotogalerii:

 

           Z kolei rok 2010 to wielki sukces moszczeńskiej straży. Po kilku miesiącach starań jednostka włączona została w szeregi Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Stało się to możliwe po spełnieniu licznych wymogów nałożonych przez kierownictwo Państwowej Straży Pożarenej. 24 maja 2010 Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg Wiesław Leśniakiewicz podpisał decyzję zaś w listopadzie odbyły się okolicznościowe obchody. Jednostka doposażona została w liczny sprzęt, Żuka zastąpiono samochodem Renault Traffic, wymieniono pokrycie dachowe remizy, wymieniono stolarkę okienną, zaś sami druhowie w znacznym stopniu podnieśli poziom swojego wykształcenia pożarniczgo.
          W lutym 2011 roku walne zebranie strażaków wybrało nowy zarząd jednostki, który w bardzo dużym stopniu został odmłodzony, zaś na jego czele jako prezes stanął druh Przemysław Wszołek. Powołano także nowy Zarząd Gminny, gdzie prezesem została dotychczasowa prezes jednostki druh Stanisława Balakowicz. W lipcu na stadionie LKS Moszczanka Moszczenica zorganizowany został pierwszy pokaz sprawności sportowo - pożarniczych gdzie na przeciw siebie stanęły drużyny OSP Moszczenica oraz OSP Szalowa. W rywalizacji koledzy z Szalowej okazali się nieco lepsi. Wrzesień 2011 roku to pierwsze w historii naszej jednostki zawody powiatowe (Wójtowa). Drużyna, która została bardzo miło przyjęta przez organizatorów i okrzyknięta beniaminkiem rozgrywek zajęła wysokie 7 miejsce na 13 startujących zespołów. Najważniejszym bezwątpienia wydarzeniem 2011 roku stał się zakup nowszego samochodu pożarniczego w miejsce wysłużonej Tatry. Iveco Unic zakupiony został za kwotę 49.000 zł zaś dostosowanie samochodu do moszczeńskich warunków pochłonęło jeszcze około 3.000 zł. Środki na zakup pochodziły z funduszu sołeckego w kwocie 22.662, sprzedaży Tatry na kwotę 14.000 zł, dofinansowaniu z PZU w kwocie 1.400 zł, daru parafii w Moszczenicy 500 zł oraz sponsoringu lokalnych przedsiębiorców. Nowy samochód poświęcony został 23 października, podczas obchodów jubileuszu 85 lecia powstania jednostki. Stara, wysłużona Tatra trafiła natomist do prywatnego muzeum pożarnictwa w okolice Kielc.
          26 listopada 2011 roku Zarząd OSP Moszczenica podjął uchwałę o utworzeniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy jednostce. Jej założycielem był Przemysław Wszołek. Na pierwsze spotkanie organizacyjne przybyło 10 chętnych. Drużyna spełniając wymagania regulaminu przystąpiła żwawo do pracy.
          10.12.2011 na sali gimnastycznej Gimnazjum w Moszczenicy zorganizowany został I Turniej w Piłkę Halową Drużyn OSP o puchar Wójta Gminy Moszczenica. W turnieju udział wzięło 6 drużyn (KP PSP Gorlice, OSP Klęczany, OSP Szalowa, OSP Staszkówka, OSP Turza i OSP Moszczenica). Zwycięstwo odniosła ekipa ze Staszkówki.
          3 maja 2012 r. to nie tylko obchody rocznicowe uchwalenia Konstytucji, ale także pierwsze w historii Gminne Obchody Dnia Strażaka. Zorganizowane zostały co prawda w Staszkówce, ale wzięli w nich udział wszyscy moszczeńscy strażacy. Podczas obchdów, naczelnik OSP Moszczenica, dh Daniel Skrobot otrzymał specjalną nagrodę Wójta Gminy, przez co okrzyknięty został Strażakiem Roku. Druhowie OSP Moszczenica, przeprowadzili także pokaz działań ratowniczych zainscenizowanych jako cięzki wypadek samochodu, przy użyciu sprzętu ratownictwa technicznego.
          W maju 2012 obdył się także w Krakowie, III Wojewódzki Zjazd ZOSP RP, podczas którego delegat gorlicki, prezes miejscowej OSP, dh Przemysław Wszołek włączony został w wojewódzkie struktury władz statutowych Związku OSP, obejmując funkcję Sekretarza Wojewódzkiego Sądu Honorowego oraz członka Wojewódzkiej Komisji ds. Młodzieży. 

              

 
 
Top! Top!